OCLC Klantendag 2012: Annette Dortmund over WorldsharePlatform
Annette Dortmund, Product Manager Worldshare, vertelt over OCLC's WorldShare Platform, een leverancieronafhankelijk wereldwijd platform voor samenwerking, kennisdelen, ontwikkelen en communicatie. Nog even kort de uitdagingen: er moet meer gedaan worden met minder geld. Verder spelen uitdagingen vooral nu maar wordt de voortgang gehinderd omdat zaken nog niet helemaal klaar zijn etc. Niets doen is in ieder geval niet de oplossing. Zichtbaar zijn en blijven is een belangrijke uitdaging.
Wat je in ieder geval kunt doen is participeren in OCLC's WorldShare Platform. Meer doen met minder is dan het perspectief omdat er bijvoorbeeld effectiever samengewerkt kan worden vanuit een gezamenlijke knowledge base. Of gezamenlijk licenties en electronische bronnen beheerd (zie blog over Joep Bastiaans). Via het platform kan ook gezamenlijk aan innovatie gewerkt worden. Aan bijvoorbeeld innovatieve 'discovery' oplossingen.
WSP is een cloudbased infrastructuur. Er is dus geen sprake van lokale beheersactiviteiten. De data wordt door OCLC in Europa beheerd. Bovenop de infrastructuur is een datalaag (bijv. bibliografische gegevens). Omdat de data permanent in sync zijn is er geen probleem met schakelen tussen lokaal, regionaal of globaal. De datalaag koppelt met veel andere systemen zoals ook GGC.
Daarbovenop is een technische laag aanwezig van web services die vooral uit verschillende user interfaces bestaat met daarin dataservices (data-uitvraag) en logische functies (aanvragen, inchecken, uitchecken etc.). Niet alleen OCLC gebruikt het platform om eigen services op te ontwikkelen. Ook andere organisaties kunnen dankzij ontwikkelde api's het platform benutten. Het systeem staat zelfs voor concurrenten van OCLC open. Dus ook een ander discovery systeem kan gebruik maken van het platform.
OCLC ontwikkelt ook Apps op het platform die in een Appgallery zijn ondergebracht. Het succes van het platform is wel afhankelijk van voldoende deelname en van het draagvlak onder de deelnemers. Annette noemt een aantal voorbeelden van organisaties die gebruik maken van het platform zoals Goodreads, Ebsco en Mendeley. Tot slot nog een kleine demonstratie van een iPhone app die draait op de WSP api.